آشنایی با TD-LTE

اگر معیار اول شما برای انتخاب سرویس سرعت باشد می‌توان گفت یکی ازبهترین راهکارها در حال حاضر فناوری TD-LTE است . گروه بینتی در این مقاله شما را با این فناوری آشنا می کند.

سفارش TD-LTE

همین الان TD-LTE سفارش بده !
همین الان TD-LTE سفارش بده !

 

TD-LTE چیست ؟

فناوری TD-LTE در حقیقت آخرین نسل اینترنت ثابت است که اینترنت را به صورت بی‌سیم در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

مزیت های TD-LTE

این فناوری در مقایسه با سایر فناوری‌های اینترنت ثابت از جمله Dial-up, ADSL و WiMAX تجربه سرعت بالاتری را برای کاربران به ارمغان می‌آورد. این فناوری به جز سرعت بالا، مزیت های فراوان دیگری نیز برای کاربران خود به همراه می آورد و باعث می شود که تجربه ی شیرین تری از کار با اینترنت داشته باشند.

 

ویژگی‌های مذکور باعث می‌شود که TD-LTE قادر به تامین مزایای زیر باشد:

– افزایش ظرفیت: با توجه به نرخ بالای انتقال داده، ظرفیت قابل توجهی برای انتقال اطلاعات توسط این فناوری فراهم می‌شود که در نهایت منجر به بهبود چشمگیر تجربه کاربری می‌شود.

– انعطاف‌پذیری طیف فرکانس: TD-LTE روی طیف‌های فرکانسی متعددی کار می‌کند که پهنای باند آن‌ها می‌تواند به ٢٠٠ مگاهرتز برسد. اندازه بزرگ بلوک‌های طیف فرکانس امکان جابه‌جایی آسان‌تر، دستیابی به ظرفیت بیشتر و نرخ انتقال بالاتری را برای کاربران فراهم می‌کند.

– بهبود تجربه کاربری: تخصیص ظرفیت موجود به جریان‌های Uplink یا Downlink به صورت پویا، امکان استفاده بهتر از پهنای باند موجود براساس نیاز کاربر را فراهم می‌کند که در نتیجه تجربه کاربری بهتری را ایجاد خواهد کرد.

گاهی اپراتورها از دو تکنیک FDD و TDD، به‌طور جداگانه برای سرویس‌دهی به کاربران موبایل یا کاربران خانگی و اداری استفاده می‌کنند. به این ترتیب، اختلال میان سرویس‌های مختلف به حداقل می‌رسد و هر یک از این گروه‌ها می‌توانند از کیفیت سرویس بالاتری بهره‌ ببرند.

تمام این مزایا به TD-LTE امکان می‌دهد به‌راحتی رقیب اصلی خود در حوزه سرویس‌های اینترنت بی‌سیم برای کاربران خانگی و اداری را پشت سر بگذارد. در عین حال،برای مثال از دیگر مزیت های اینترنت TD-LTE، می توان به قابلیت جا به جایی آسان، عدم نیاز به خط تلفن، نداشتن مشکل نویز خط تلفن، نبود مشکلات محدودیت ظرفیت مرکز مخابراتی و نصب و راه اندازی سریع اشاره کرد. باعث شده است که بسیاری از کاربران سرویس‌های ADSL هم به سمت TD-LTE گرایش پیدا کنند، زیرا به این ترتیب دیگر با مشکلات متداول سرویس‌های مذکور درگیر نخواهند بود.

مشخصات فنی TD-LTE

نام TD-LTE از TDD-LTE گرفته شده است و مخفف عبارت Time Division Duplexing – Long Term Evolution می‌باشد. همان طور که از نام آن پیدا است، این فناوری بر پایه نسل چهارم اینترنت (4G-LTE) می‌باشد. فناوری LTE یا تکامل بلندمدت، استانداردی جهت انتقال داده پرسرعت به صورت بی‌سیم می‌باشد. این فناوری به دو صورت FD-LTE و TD-LTE ارائه می گردد.

TD_LTE

 

TD_LTE

استاندارد FD-LTE که مخفف Frequency Duplexing است در توسعه نسل چهارم شبکه موبایل به کار می‌رود که با تقسیم پهنای فرکانسی، قابلیت دانلود و آپلود را برای کاربران به وجود می‌آورد. با این کار دانلود و آپلود همزمان برای کاربران امکان پذیر خواهد بود.

استاندارد TD-LTE که مخفف Time Duplexing است از تکامل فناوری TD-SCDMA به وجود آمده که در آن به جای تقسیم پهنای فرکانسی، دریافت و ارسال را بر روی یک پهنای باند فرکانسی و در بازه‌های زمانی متفاوت انجام می‌دهد. با این کار دیگر نیازی به باند محافظ بین بازه‌های فرکانسی دانلود و آپلود وجود ندارد و می‌توان از تمامی‌ظرفیت پهنای باند برای ارسال یا دریافت اطلاعات استفاده کرد. بنابراین سرعت ارسال و دریافت اطلاعات در این روش افزایش می‌یابد. همچنین می‌توان ظرفیت ارسال و دریافت را با کنترل بازه‌های زمانی تغییر داد.

 

سرویس دهندگان  TD-LTE در ایران

سرویس TD-LTE در ایران در حال حاضر توسط دو شرکت  مبین نت و ایرانسل ارائه می گردد .  این دو شرکت که در ابتدا  مجوز وایمکس  داشته و در ایران تنها اپراتورهایشناخته شده وایمکس  بودند که سرویس وایمکس را ارائه می کردند  ( به غیر از چند اپراتور محلی و استانی وایمکس ) در سال 95 پروانه  و سرویس خود را به سرویس TD-LTE ارتقا دادند  و  تنها سرویس دهندگان این سرویس  در حال حاضر می باشند . البته طبق سایت سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی نام  دوشرکت  دیگر یعنی شرکت داده گستر عصر نوین و  فرابرد داده های ایرانیان نیز  در لیست دارندگان مجوز fwa می باشد که تا نگارش این مقاله یعنی سال 1400  هنوز رد پایی از آنها در بازار پیدانیست .

 لینک دارندگان مجوز fwa   در سایت سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی

بنا براین اگر قصد خرید این سرویس را دارید باید به سراغ مودمها و سرویسهای مبین نت یا ایرانسل بروید  . که هردو  در حال حاضر مودمهای خود را به صورت لاک  یعنی قفل بر روی شبکه خود  ا و با بسته های  اولیه  تعیین شده  بر روی این مودمها ارایه می کنند . 

تفاوت عمده  در روش فروش  این دو شرکت این است که شرکت مبین نت مودم خود را به صورت امانی در اختیار مشترکین قرار می دهد و مبلغی را که بابت بیعانه مودم دریافت می کند را تا 5 سال در صورت عودت  مودم توسط مشترک به او پرداخت می نماید  و عملا مشترک هزینه ای بابت خرید پرداخت نمی نماید   که با توجه به تغییر تکنولوژیها به صورت مکرر مثل وایمکس و … مزیت بزرگی نسبت به ایرانسل محسوب می شود و البته با توجه به  بسته های اولیه تعریف شده توسط این شرکت بیشتر برای مشترکین میان مصرف و پر مصرف و حرفه ای مناسب تر است .

از سوی دیگر ایرانسل ضمانتی بابت  عودت مودم ندارد و هزینه مودمهای این شرکت با توجه به قیمت بازار و نمایندگان  این شرکت تعیین می شود  که متاسفانه در یک سال اخیر با توجه به کمبود مودم در بازار ایران و نا موجود شدن مودمهای این شرکت بر روی سایت خود ایرانسل   به مرا تب بالاتر از قیمتهای  مصوب و ارائه شده این شرکت می باشد ولی  ایرانسل   بسته های اولیه با حجم کمتر ی را  در اختیار مشترک قرار می دهد و دست مشترک در زمینه خرید  بسته باز تر است و این سرویس بیشتر مناسب  مشترکین  فوق العاده  کم مصرف مثل دارندگان کارتخوان  و..   می باشد .

البته پوشش سرویس TD-LTٍE   ایرانسل با توجه به  امکان استفاده این شرکت از دکلهای موبایل خود  و عدم نیاز به نصب دکل  جدا   و تنها با نصب تجهیزاتTD-LTE   بر روی آنها از مبین نت  بیشتر می باشد و مبین نت برای جبران این نقیصه با مشارکت عمده سهامدار خود یعنی همراه اول   ، سرویس  fd  که معروف به سرویس 360  یا رومینگ هم می باشد  ،  را در یکی دو سال اخیر در کنار سرویس TD-LTE  خود برای مکانهایی که تحت پوشش نیستند    با  تفاوت قیمت اندکی نسبت به سرویسهای td    ارائه کرده است  .

جهت آشنایی  بیشتر با هر کدام ا ز اپراتورها می توانید به صفحه اختصاصی آنها در سایت ما مراجعه کنید .

صفحه تخصصی مبین نت  

صفحه تخصصی ایرانسل 

 

سفارش TD-LTE

همین الان TD-LTE سفارش بده !
همین الان TD-LTE سفارش بده !

 

تولید شده توسط گروه بینتی