شرکت ارتباطات در تاریخ هجدهم اسفند ماه در مراسمی که با حضور مهندس جهرمی وزیر ارتباطات ایران و مدیران ارشد شرکت ارتباطات سیار ( همراه اول ) که در واقع عمده سهامدار شرکت مبین‌نت است بهره بهره برداری از اینترنت 5G ( نسل پنج مبین‌نت ) را آغاز و این تکنولوژی را تجاری سازی کرد .

در فاز نخست سرویس 5G مبین‌نت برای مشتریان سازمانی مبین‌نت ارایه شد و دو شرکت ایرنا و سازمان فناوری اطلاعات شهرداری تهران اینرنت 5G مبین‌نت را دریافت نمودند .

پروسه تجاری سازی خانگی و ارائه این سرویس شاید کمی زمان بر باشد اما خبرهای غیر موثق خبر از راه اندازی آن تا خرداد ماه 1400 می دهند که کمی بعید به نظر می رسد .

آشنایی با 5G مبین‌نت

تکنولوژی 5G که امروزه در اکثر کشورهای دنیا در حال پیاده سازی است و در اکثر آنها نیز پیاده سازی شده است جدیدترین تکنولوژی در زمینه اینترنت سیار می باشد و تعدادی از کشورها دیگر شبکه 4G خود را خاموش نموده اند و به ارایه این سرویس به کابران خود رو آورده اند .

این تکنولوژی به دوصورت بر روی گوشی و یا بر روی مودم قابل ارائه است که با توجه به عدم وجود گوشیهای 5G در بازار ایران و قیمت بالای آنها به احتمال زیاد شروع این تکنولوژی همچون سرویس td-lte بر روی مودم خواهد بود که البته فعلا قیمت آنها نیز در دنیا قیمت بالایی است که البته با فراگیر شدن آن مطمینا شاهد کاهش قیمت و فراگیر شدن آن در آینده ای نه چندان دور خواهیم بود .

نحوه عمکلرد 5G

تکنولوژی5G یا نسل پنجم اینترنت از تکنولوژی رادیویی پیشرفته تری نسبت به تکنولوژیهای قبلی استفاده می کند و فرکانسهای جدید تری را تولید می کند که کاهش اختلال و پینگ کمتر بخاطر استفاده از امواج میلی متری بزرگترین مزیت آن است که می تواند برای گیمرها فوق العاده جذاب باشد.

اینترنت 5G مناسب چه کاربرانی است؟

علی الرغم اینکه 5G برای کابران بالاخص برای مصارف حرفه ای از جمله ویدیو استریمینگ ، بازی آنلاین و سایر کابردهایی که نیاز به اینترنت با سرعت و پایداری بالا دارد مناسب است و با توجه به شیوع ویروس کرونا شاید یکی از بزرگترین کابردهای آن در آموزش های آنلاین برای دانشجویان و دانش آموزان و کامندان و . نیز باشد ، اما مهمترین کابرد آن به احتمال زیاد در تحقق شهر هوشمند و ایجاد زیرساختهای لازم که نیاز به سرعت اینترنت فوق العاده بالا دارند از جمله حمل و نقل و اینترنت اشیا IOT می باشد .

سابقه 5G در ایران

با توجه به افزایش روز افزون کاربران اینترنت و تغییر نوع نیاز آنها و فناوری ها وشبکه های جدید و فراگیر راه اندازی شده بر بستر اینترنت ازجمله اینستاگرام و … و در نتیجه تراکم بیشتر مشترکین در یک محدوده بالاخص در شهرهای برزگ مانند تهران ، اصفهان ، شیراز ، مشهد و…. افزایش یافته است که نتیجه آن تلاش برای ارایه سرویس بهتر در مناطق پر تراکم و ظهور 5G است .

اپراتورهای مختلف از جمله ایرانسل و همراه اول هم در یک سال گذشته سعی نموده اند تلاش خود را دراین زمینه نشان بدهند و هر کدام چندین سایت به صورت آزمایشی راه اندازی نمودند و حالا این بارمبین‌نت با بهره برداری از نوع متفاوتی از این تکنولوژی و شاید باتوجه به نزدیک بودن به تکنولوژی 4.5G یعنی TD-LTE و سابقه مبین نت در زمینه ارایه این خدمات ، بتواند سریعتر به مرحله تجاری برای کابران بالاخص برای مصارف حرفه ای از جمله ویدیو استریمینگ ، بازی آنلاین و سایر کابردهایی که نیاز به اینترنت با سرعت و پایداری بالا دارد ، برسد

5G ایرانسل

راه‌اندازی سومین سایت 5G ایران پس از اولین سایت این شرکت در اول مرداد 1399 توسط ایرانسل نیز در روز چهارشنبه ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۹، در محل دانشکدۀ مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تربیت‌مدرس انجام شد که برخلاف دو سایت داخل ساختمانِ (Indoor) قبلی، نخستین سایت خارج از ساختمان (Outdoor) نسل پنج ایرانسل است و امکان استفادۀ عموم مشترکان ایرانسل، به وسیلۀ گوشی‌های موجود در بازار ایران با قابلیت پشتیبانی از 5G و به علاوه، استفادۀ دانشجویان و پژوهشگران این دانشگاه از آخرین نسل فناوری تلفن‌همراه، در آزمایشگاه 5G این دانشگاه را فراهم می‌کند.

برای اطلاعات بیشتر از این خبر به خبر “ شکسته شدن رکورد اینترنت با تست 5G ایرانسل ” مراجعه کنید .

5G همراه اول

همراه اول نیز همبن 8 روز پیش یعنی 10 اسفند آئین رونمایی از سایت جدید 5G همراه اول، را در برج ستاره ونک تهران برگزار کرد همراه اول پس‌ از رونمایی از دو سایت 5G همراه اول در مشهد، سومین سایت خود را در تهران رونمایی کرد

‏به نقل از ایسنا همراه اول ورود به فناوری 5G را از سال ۱۳۹۵ آغاز کرده و با استفاده از توان داخلی شامل تیم‌های فنی اپراتور و شرکت‌های داخلی فرایند بومی کردن این فناوری را پیش برده است. پیش از این، ۴ اسفندماه سال جاری، سایت‌های 5G همراه اول در دو نقطه از مشهد مقدس به‌صورت Outdoor رونمایی شد و حرم مطهر رضوی و همچنین کارخانه نوآوری مشهد، تحت پوشش تلفن همراه نسل پنجم و اینترنت پرسرعت 5G همراه اول قرار گرفته بود .

برای اطلاعات بیتشر از این خبر به لینک ” 5G همراه اول در تهران راه‌اندازی شد ” مراجعه کنید .

نقطه ضعف 5G

تکنولوژی 5G نسبت به 4G نیاز به تعداد برج‌های سلولی بیشتری داشته اما با این وجود با استفاده از رنج پایین‌تر امواج، امواج میلی‌متری تولید می‌کند.

در نتیجه  با توجه به نوع نصب تجهیزات این فناوری ،احتمالادر فازهای اول فعلا در شهرهای بزرگ و مناطق پرتراکم امکان‌پذیر باشد. قدرت نفوذ پایین امواج 5G یکی از نقاط ضعف این فناوری است و این موضوع ارائه سرویس 5G در مناطق حاشیه‌ای را با مشکل مواجه خواهد کرد

. همچنین باید توجه داشت که تهیه گوشی و مودم مناسب برای تکنولوژی 5G هزینه بالایی خواهد داشت و از طرف دیگر این فناوری به زودی در دسترس عموم قرار نخواهد گرفت.

آخرین خبرهای بازار اینترنت ایران در بینتی بازار اینترنت ایران

دیدگاهتان را بنویسید